משנים את החוקים -עוצרים את הציד של חיות הבר בישראל!

ישנן שתי עובדות שהציבור בישראל כמעט ולא מכיר:
הראשונה היא, שלמרות גודלה, ישראל היא אחד האזורים החשובים ביותר לשמירה על הטבע והמגוון הביולוגי בעולם. מיקומה הייחודי בין שלוש יבשות, עם אזורי אקלים שונים, הופך אותה לאחד משני האזורים החשובים ביותר בעולם לנדידה, כשבכל שנה חולפות באזורנו כחצי מיליארד ציפורים.
השנייה היא, שבישראל מתקיים ציד של חיות בר – שאינו מבוטל לא בהיקפו ולא בהשפעותיו.

בישראל מתקיים ציד למטרות פנאי, המוגדר פעמים רבות (שלא בצדק) כ"ספורט", שבסופו פעמים רבות חיית הבר נאכלת
או נסחרת למאכל. חלקו של הציד חוקי, וחלקו ציד בלתי חוקי: 
1.  
 הציד החוקי נעשה במסגרת רישיונות ציד, בתקופה המוגדרת עונת הציד: ישנם בישראל ב-2000 מחזיקי רישיונות, הניתנים ע"י רשות הטבע והגנים בכל שנה עבור ציד המתקיים בין ה-1.9 ל - 31.1, במהלכם מותר לצוד כל מה שמוגדר בתקנות להגנת חיית הבר, תשל"ו-1976 כ"צידה": יוני בר (כולל מינים כגון התור המצוי הנמצא בסכנת הכחדה), שלוים, זרזירים, אגמיות ומספר מינים של ברווזי בר. כל המינים המוגדרים "צידה" אינם חיות בר מוגנות בישראל, למרות שחלקם כאמור נחשבים מינים בסכנת הכחדה (!). בכל שנה, במהלך עונת הציד הרשמית, ניצודים בישראל עשרות אלפי ציפורי בר!
2.    הציד הבלתי חוקי נעשה בכל חודשי השנה. היקפי הציד הבלתי חוקי המשוערים על ידי רשות הטבע והגנים (מאחר ומספר התפיסות מגיע לאחוזים בודדים בלבד) - מגיעים לאלפי מקרי ציד בלתי חוקי בשנה, הכוללים בין השאר כ-300-1000 צבאים, מאות דורבנים, ארנבות ועוד. בנוסף, ניצודים מספר גדול של מיני ציפורים (לדוגמא חוגלות לצרכי מאכל, חוחיות וציפורי שיר נוספות להחזקה בכלובים כציפורי מחמד). בשר ציד של צבי, נסחר בכ-100 ₪ לקילו, ובין 1500-2000 ₪ לצבי ובשר דורבן עולה כ-600 ₪.


בשר הציד אינו נצרך לצרכי בטחון תזונתי, אלא מטעמים תרבותיים והעדפה קולינרית. בשר ציד הוא יקר משמעותית מבשר תעשייתי. על אף שאוכלים את בשר הציד, הוא ניצוד ונצרך בעיקר מטעמים תרבותיים (הרגל משנים עברו, בהם ציד של חיות בר היה נחוץ לצרכי קיום), אמוניים (למשל, אמונה בדבר יכולות ריפוי שקיימות בחלקי בעלי חיים שונים), או פשוט מפאת ההנאה והבידור שבמעקב אחר החיה, ההרג שלה, ובדר"כ, גם אכילתה. כך שלעומת שבטים נידחים באפריקה או דרום אמריקה, להם אין נגישות לחלבון תעשייתי, וזקוקים לבשר ציד על מנת להתקיים, בישראל ובמרבית מדינות העולם הציד אינו צורך אנושי קיומי, אלא תחביב אלים במיוחד.


בנוסף לציד המפורט לעיל, שנעשה למטרות פנאי וסחר (בעיקר), מתקיים בישראל ציד מנוהל של מיני בעלי חיים למטרות שמוגדרות ע"י רשות הטבע והגנים כמניעת נזקי חקלאות, מניעת סכנה לאדם ולחי, מטרות מדעיות ועוד. הציד הזה, הקרוי "ציד ממשקי", מנוהל באמצעות משטר של היתרים שניתנים ע"י רשות הטבע והגנים בתנאים מוגדרים של זמן, מקום ואמצעים. הקמפיין הזה אינו עוסק בציד הזה, אלא רק בציד המוגדר "ספורטיבי" – חוקי ולא חוקי כאחד.

 

ציד ואכילת חיות בר – סיכון ממשי וקונקרטי לבריאות הציבור
מקורו של וירוס הקורונה, כמו מגפות ומחלות זואונוטיות נוספות, הוא ככל הנראה בציד, סחר ומאכל של חיות בר. ככל הנראה, מקורו של הוירוס הנוכחי הוא במין של עטלף נפוץ בסין, שהעביר באמצעות מין מארח (שלא ידוע מה הוא, שכן בעלי חיים רבים משווקים ונשחטים יחד בשוק בווהן, אך יש השערה שמדובר בפנגולין), את המחלה לבני האדם. כך שלציד, סחר ומאכל של חיות בר יש השלכות קשות מאוד – וישירות - על בריאות הציבור: עד עתה, נפטרו ממחלת הקורונה מעל לחצי מיליון בני אדם איש ברחבי העולם, מתוך קרוב ל-11  מיליון נדבקים (וזאת, למרות תנאי סגר שהעולם לא ידע כדוגמתו). 

 

ציד "ספורטיבי"? ממש לא !
בניגוד לפעילות ספורט, שבה ככלל, מתקיימת תחרות בין שני צדדים שמסכימים ומעוניינים בהשתתפות בפעילות, ושופט ניטרלי, בציד אין הסכמה ואין ניטרליות – יש ניצול ע"י מין דומיננטי, באמצעות שימוש באמצעי סיוע כמו רובים וכלי רכב, כמו גם אמצעים טכנולוגיים ללכידת בעלי חיים, של מין אחר שנמצא בנחיתות משמעותית. מה גם, שה"ספורט" הזה מסתיים לרוב בהרג של המשתתף שלא היה מעוניין במשחק, אך אף אחד לא שאל אותו, כאמור.   
לכן, הציד אינו ספורט, כי אם פעולה אלימה, עם השפעות שליליות קשות על אוכלוסיות בעלי החיים, בעולם ובישראל. פעמים רבות ציד (שמכוון לבעלי החיים הגדולים יותר) מותיר גורים וגוזלים יתומים, לרעוב למוות. בהרבה מאוד מן המקרים, הציד אינו מאופיין בהרג מהיר ואפקטיבי, אלא פגיעה קשה שמותירה את החיה פצועה וסובלת סבל רב וממושך, עד למותה הבלתי נמנע. קולות הירי, גם אם אינן פוגעות בבעלי החיים, בשילוב ניסיונות דריסה ופעולות ציד נוספות - גורמות להן ללחץ אדיר, שמפריע למהלך החיים שלהם – להרגלי האכילה והזיווג. יש עדויות על פגיעה באיכות הזרע אצל זכרים ובהריונות אצל נקבות, כתוצאה מהלחץ שבהם נתונות אוכלוסיות בעלי חיים כתוצאה מפעילות ציד.

ציד - סיכון אקולוגי
ציד הוא אחד הגורמים המרכזיים לפגיעה במגוון הביולוגי בעולם ולהכחדת מיני בעלי חיים. לציד השפעות אקולוגיות מרחיקות לכת על מערכות אקולוגיות, גם ע"י הכחדה ישירה של בעלי חיים וניצול יתר, וגם באמצעות השפעות עקיפות. מבחינת הכחדה ישירה - הדוגמה המוכרת ביותר לכך היא ההכחדה העולמית של היונה הנודדת בשנת 1914 כתוצאה מציד, אך גם היעלים והיחמורים כמעט ונכחדו מישראל בשל כך.

גם כיום, מיני ציד רבים נמצאים על סף הכחדה בשל ציד, כמו התור מצוי, מיני הקרנף השונים והפיל האפריקני. מבחינת השפעות עקיפות: ציד הינו סלקטיבי לעתים קרובות, כאשר הציידים בוחרים בפרט הגדול/צבעוני/בולט ביותר, דבר העשוי לגרום לסטיות ביחסי זוויגים (sex ratios) ולשינויים דמוגרפיים מסוכנים באוכלוסיות בעלי חיים. בנוסף, הסלקטיביות מובילה פעמים רבות להכחדה של מינים טורפים בתוך המערכת, או הכחדת מקורות המזון המרכזיים של הטורפים, מה שמוביל להפרת האיזון במערכות האקולוגיות ופגיעה, לעיתים אנושה, בתפקודן.

 

אוכלוסיות קטנות ומבודדות עשויות להיות מושפעות בצורה חריפה במיוחד מצייד, בשל ההשפעה המרכזי של כל פרט שניצוד, במיוחד פרטים מתרבים, ובשל הסחף הגנטי העשוי להיווצר כתוצאה מסילוק של פרטים באוכלוסייה. ישנן עדויות רבות לכך שציד משפיע על השימוש המרחבי של מיני הציד, וגורם לעתים לדחיקה של מיני ציד מבתי הגידול האופטימליים שלהם לבתי גידול נחותים בשל לחץ ציד.


כמו כן, השימוש בכדוריות עופרת בציד נמצא כבעל השפעות סביבתיות ובריאותיות מרחיקות לכת, שכן העופרת מרעילה מקווי מים, מסוכנת לאדם ולחי, ולכן אסורה במדינות רבות.

התיקון לחוק להגנת חיית הבר, 2011 – ניסיון שלא צלח
החוק להגנת חיית הבר הוא חוק ותיק, משנת 1955, והוא במהותו חוק שמסדיר את ענף הציד, יותר משהוא מגן על חיות הבר. הוא אינו כולל ואינו מתמודד עם האיומים הנוכחיים על חיות הבר בישראל, כמו הרעלות. הוא גם קובע את עבירת הציד כעבירה בדרגת עוון, ולא פשע, מה שתורם לכך שהעונשים על ציד בלתי חוקי בישראל הם ברובם מגוחכים.
 
לכן, לפני כעשור הוחלט על קידום תיקון מקיף לחוק להגנת חיית הבר, כך שיותאם למציאות העדכנית ולאיומים הנוכחיים על חיות הבר. אחד השינויים המהותיים ביותר במסגרת התיקון, אותו קידמו רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה – היה האיסור על המשך ה"ציד ספורטיבי". כלומר, התיקון ביקש לבטל את רישיונות הציד ואת המינים המוגדרים ציד, ולהפוך את כל הציד המותר בישראל לציד ממשקי, המוצמד למטרת ציד ברורה. החברה להגנת הטבע וארגוני זכויות בעלי חיים תמכו בתיקון, ופעלו לקידומו.

לצערנו בשורה התחתונה, קידום התיקון נתקל בחסמים פוליטיים, ונותר במגירה.

חיות הבר בישראל מצויות ממילא תחת איומים קשים ולחצי פיתוח, ואין מקום להמשיך ולהתיר את הציד שלהן למטרת, מה שמכונה "ספורט". ההצעה הנוכחית עוסקת בקריאה ציבורית להפסיק את הציד "הספורטיבי", לאור ההשפעות הבריאותיות הפוטנציאליות והאקולוגיות למעשה, ולהחמיר את האכיפה על הציד הבלתי חוקי, שמספריו עולים דווקא בימים אלו, לאור העובדה שתשומת הלב האכיפתית מופנית למקורות אחרים. 


אז מה אנחנו שואפים להשיג?

המשבר הנוכחי הוא הזדמנות יוצאת דופן לפעול להשבת הקידום לחוק, ובראשו – האיסור על ציד "ספורטיבי" בישראל, והחמרת הענישה על ציד בלתי חוקי.
החברה להגנת הטבע  מובילה קמפיין שתכליתו לשנות את החוקים.

אנו מבקשים:
1. לאסור על ציד "ספורטיבי" בישראל.
אנו מאמינים שבשנת 2020 אין מקום לציד של חיות בר  בחסות החוק. אנו דורשים ממקבלי ההחלטות לשנות את החוק ולעצור את הציד למטרות הנאה ופנאי בישראל. הנזקים למערכת האקולוגית והממשק הלא  בריא בין האדם לחיות בר בחסות הציד, אינם יכולים להמשך.

2. להחמיר את הענישה על ציד בלתי חוקי בישראל.
למרות המאמצים שמשקיעים גורמי אכיפת החוק בהתמודדות עם ציד בלתי חוקי עדיין ישנם אלפי מקרי ציד בלתי חוקי בישראל. לתפוס עברייני ציד זו משימה לא פשוטה כלל ועיקר, אך גם כאשר מצליחים לתפוס את העבריינים - העונשים על עבירות אלו קלים מאד ונטולי כוח התרעה. החקיקה אותה אנחנו מקדמים תחמיר משמעותית את העונשים על צייד בלתי חוקי בישראל, ותהיה גורם מרתיע עבור עבריינים פוטנציאליים.

על מנת להצליח לשנות את החוקים אנו זקוקים לתמיכה ציבורית רחבה.

הצטרפו לקמפיין - אנחנו צריכים אותך איתנו! ביחד נוכל לעצור את הציד בישראל!

הצטרפו אלינו!

תודה על הרשמתך - שלחנו לך מייל

השאירו את שמכם וכתובת המייל שלכם בטופס זה. אנו נשלח מכתב בשמכם למקבלי ההחלטות בממשלה כדי להפעיל לחץ לשינוי החקיקה בנושא.

בהמשך הקמפיין, אנו עשויים לפנות אליכם במייל עם עדכונים או כדי להציע לכם להשתתף בפעילויות נוספות להגברת הלחץ על מקבלי ההחלטות. 

זכרו: ככל שנהיה רבים יותר - הסיכוי להצלחה יגבר. לחיות הבר אין קול כדי להביא התנגדות או מחאה אבל לכם יש. ואנחנו זקוקים לו!